Amerikan Filmlerinden Ezberlediğimiz FBI ve CIA’in Birbirinden Farkı Ne? Aslında Bambaşka Görevleri Varmış!

CIA (Central Intelligence Agency) ve FBI (Federal Bureau of Investigation), Amerika Birleşik Devletleri’nin istihbarat ve güvenliğinden sorumlu iki dev kurumu.

Filmlerde gördüğümüz kadarıyla birbirileriyle benzer, hatta aynılarmış gibi gelseler de aslında oldukça farklılar. Bu farkların tam olarak ne olduğuna bakalım.

FBI nedir, ne iş yapar?

Federal Soruşturma Bürosu FBI hem istihbarat toplamak hem de federal suçlularla mücadele etmek için ABD’de faaliyet gösterir. Önceliği; ABD’yi terör saldırılarından, yabancı istihbarat operasyonlarından, casusluktan, siber saldırılardan, yüksek teknoloji suçundan korumak ve kamu yolsuzluklarıyla her düzeyde mücadele etmek.

Adalet Bakanlığı’na bağlı olan FBI; iç güvenliği sağlama, suç soruşturması yapma, delil toplama ve suçluları tutuklama yetkisine sahip. Temel olarak, ulusal polis departmanı.

Peki CIA nedir ve görevleri nelerdir?

CIA ise FBI’dan farklı olarak ABD’nin dış istihbarat toplama ve analiz etme görevini üstlenerek doğrudan ABD Başkanı’na rapor veriyor. Dünyanın dört bir yanında ulusal güvenlik bilgilerini topluyor, işliyor ve analiz ediyor. Kısacası sivil bir dış istihbarat servisi.

FBI’ın aksine tutuklama yetkisi olmayan CIA’in operasyonları çoğunlukla gizli olmakla beraber topladığı bilgileri diğer istihbarat kurumları ve hükûmet ile paylaşıyor. CIA için şöyle de diyebiliriz, devlete bağlı bir resmî kurum değil ancak devlet ile çalışan bir sivil toplum örgütü.

Kaynaklar: FBI, Diffen

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir