Avrupa’nın satrançta en başarılı ülkesi Türkiye oldu

Türk satranç sporcuları, şampiyonada 12 şampiyonluk, 9 ikincilik, 7 üçüncülük ile 28 madalya kazandılar. Şampiyonada yarışan 44 genç satranç sporcunun 38’i kupa ve madalya ile ülkeye dönüyor.

Avrupa Satranç Birliği (ECU) tarafından İrlanda’nın Limerick şehrinde düzenlenen 2024 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda genç milliler, Türkiye’ye 12 altın, 9 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplam 28 madalya kazandırdı. Böylece Türkiye, satrançta Avrupa’nın en başarılı ülkesi oldu.

Şampiyonada sporcularımıza Ulusal Takımlar Altyapı Menajerimiz FM Yasin Emrah Yağız ve antrenör olarak FT Doğa Cihan Göksel, Gökhan Narman, IM Ege Köksal eşlik ederken, CM Necmettin Korkmaz, Metin Alper, Murat Yelligedik ve IM Hasan Kılıçaslan da online olarak eğitim verdi. Şampiyonada Türkiye’den IA Melih Çiçek de hakem olarak görev aldı.

30 Mayıs- 8 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılan şampiyonaya İngiltere, İspanya, Almanya, Yunanistan, İrlanda, Polonya ve Macaristan’ın da arasında bulunduğu toplam 17 ülkeden toplam 191 sporcu katıldı. Türkiye, 44 genç sporcu ile mücadele etti. Turnuva, 9 tur boyunca 7 ile 17 yaş arasındaki sporcuların zorlu mücadelelerine sahne olurken, Türk satranç sporcuları müthiş bir performans sergiledi.

17 Yaş Genel Şampiyonu IM Adar Tarhan, 17 Yaş Kızlar Şampiyonu WCM Ecrin Efsa Büyük, 15 Yaş Genel Şampiyonu Egehan Yıldız, 15 Yaş Kızlar Şampiyonu Pelin Seyhan, 13 Yaş Genel Şampiyonu CM Ali Alper Çelik, 13 Yaş Kızlar Şampiyonu Zümral Yazıcı, 11 Yaş Genel Şampiyonu Ali Poyraz Uzdemir, 11 Yaş Kızlar Şampiyonu Zeynep Sönmez, 9 Yaş Genel Şampiyonu Ata Peray, 9 Yaş Kızlar Şampiyonu Eslem Tolan, 7 Yaş Genel Şampiyonu Ömer Taha Dede, 7 Yaş Kızlar Şampiyonu Miray Akıncı oldu.

Şampiyonada ikinciler; 17 Yaş Genel Kategorisi ikinci IM Eray Kılıç, 17 Yaş Kızlar Kategorisi ikinci Hatice Aslı Muştu, 15 Yaş Genel Kategorisi ikinci Efe Yalçınkaya, 13 Yaş Genel Kategorisi ikinci Umut Anıl Doğan, 13 Yaş Kızlar Kategorisi Çağla Yudum Şahin, 11 Yaş Genel Kategorisi ikinci Ege Öz, 9 Yaş Genel Kategorisi ikinci Efe Aynaoğlu , 9 Yaş Kızlar Kategorisi ikinci Irmak Keser, 7 Yaş Kızlar Kategorisi ikinci Kumsal İşlek olarak sıralandı.

Şampiyonada üçüncüler ise 17 Yaş Genel Kategorisi üçüncü Kerem Tuna Yılmaz, 15 Yaş Genel Kategorisi üçüncü Alper Demirtaş, 15 Yaş Kızlar Kategorisi üçüncü Eylül Ceren Gedik, 13 Yaş Kızlar Kategorisi üçüncü Arya Aydoğan, 11 Yaş Genel Kategorisi üçüncü Murat Kutay Göktürk, 11 Yaş Kızlar Kategorisi üçüncü Elif Deniz, 7 Yaş Kızlar Kategorisi üçüncü Göksu Yıldız oldu.

Şampiyonada dördüncülerini de;17 Yaş Genel Kategorisi dördüncü CM Miraç Melih Topuz, 13 Yaş Genel Kategorisi dördüncü Görkem Ünsal, 13 Yaş Kızlar Kategorisi dördüncüsü İpek Doğan, 11 Yaş Genel Kategorisi dördüncü Ömer Alp Koyunoğlu oluşturdu.

Şampiyonada beşincileri ise; 15 Yaş Kızlar Kategorisinde beşinci Ela Keskinler, 13 Yaş Kızlar Kategorisi beşinci Kayla Nil Zeybek, 11 Yaş Genel Kategorisi beşinci Ömer Alp Koyunoğlu, 11 Yaş Kızlar Kategorisi beşinci Defne Aldeniz, 9 Yaş Genel Kategorisi beşinci Onur Hışır, 7 Yaş Genel Kategorisi beşinci Buğra Gürbüz oldu.

“Sporcularımız sadece bugünün değil geleceğin de yıldızları”
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, dereceye giren tüm sporcuları kutlayarak, “Satranca yılların yatırımı artık her şampiyonada müthiş sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Kendi rekorumuzu kırdık. 44 genç sporcu ile katıldığımız Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda 12 altın, 9 gümüş ve 7 bronz olmak toplam 28 madalya kazandık. Dördücüncü ve beşinci olan sporcularımızın aldığı madalyalar ile birlikte şampiyonada yarışan 44 sporcumuzun 38’i kupa ve madalya ile dönüyor. Satrançta Avrupa’nın en büyüğüyüz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da satranç sporcularımız Avrupa’da olağanüstü, gurur verici bir başarıya imza attılar. Sporcularımızın bu muhteşem performansıyla ne kadar gurur duysak azdır” dedi.

Şampiyonada elde edilen başarıda sadece sporcuların değil, aynı zamanda antrenörlerin, ailelerin ve TSF çalışanlarının büyük emeği olduğunu vurgulayan Tulay, “Bu vesileyle başta ailelerimiz olmak üzere Ulusal Takımlar Altyapı Menajerimiz FM Yasin Emrah Yağız ve antrenörlerimiz FT Doğa Cihan Göksel, Gökhan Narman, IM Ege Köksal’a, online olarak destek veren CM Necmettin Korkmaz, Metin Alper, Murat Yelligedik ve IM Hasan Kılıçaslan’a çok teşekkür ediyorum. Her bir sporcumuzun gösterdiği azim, kararlılık ve disiplin, bu muazzam başarının temelini oluşturdu. Bu başarıya imza atan sporcularımız, sadece bugünün değil, yarının da yıldızlarıdır. Onların bu başarısı, gelecek nesillere ilham kaynağı olacak ve Türk satrancını daha da ileriye taşıyacaktır. Onları da yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

Genç ustalar olağanüstü bir başarıya imza attılar
Şampiyona, 17 Avrupa ülkesinden satrancın yetenekli genç ustalarını bir araya getirdi. Büyük bir heyecan yaşanan turnuvada Türk sporcular, başarılarıyla göz doldurdu.

Yıllar itibariyle madalya yağmuru
Türkiye’nin yıllar itibarıyla Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’ndan aldığı madalya sayıları şöyle oldu: 2023 yılında 6’sı altın, 4’ü gümüş ve 5’i bronz olmak üzere toplam 15 madalya; 2019 yılında 2’si altın, 3’ü gümüş, 3’ü bronz olmak üzere toplam 8 madalya; 2018 yılında 2’si altın, 2 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya; 2017 yılında 5’i altın, 3’ü gümüş ve 1’i bronz madalya olmak üzere toplam 9 madalya; 2016 yılında 2’si altın, 6’sı gümüş, 6’sı bronz ve 1’i takım olmak üzere toplam 15 madalya ve 2015 yılında Türkiye 7 altın, 11 gümüş, 7 bronz 25 madalya almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir