Fuji Dağı’nda “yabancı turist” önlemi

Fuji Dağı’na tırmanış rotalarından Yoşida Patikası eteğindeki “Fujikawaguçiko” kasabası, dağ manzaralı fotoğraf noktası nedeniyle yabancı turistlerin uğrak noktası.

Turist sayısındaki artış kaynaklı çöp birikintilerinin oluşması ve trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle kasaba yönetimi fotoğraf çekimlerini engelleme kararı aldı.

Kasaba yönetimi, yabancı turistlerin yol açtığı çöp birikintileri ve trafik kurallarına uymamasının “yerel halkı bıktırdığını” ifade ederek uygun önlemleri alacağını bildirdi.

Bölgede “turist istilası” şeklinde nitelenen durum karşısında, popüler manzara ve çekim noktasına bariyer ağı çekme kararı alındı.

“ÖNLEM ALMAK ZORUNDA KALMAMIZ ÜZÜCÜ”

Turistlerin “kötü niyetli” davranışları nedeniyle bu önlemleri alacaklarını kaydeden yönetim “Bu tür önlem almak zorunda kalmamız üzücü” ifadesini kullandı.

Önlem doğrultusunda 2,5 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde renkli ağ bariyer gelecek hafta içinde fotoğraf çekim noktasına kurulacak.

“ÇOK DAHA JAPON HİSSETTİRİYOR”

Kasabanın birçok noktasından Fuji Dağı görünürken, bariyer çekilmesi planlanan noktada Fuji Dağı, yaygın market zinciri Lawson ile aynı karede üst üste çekilebiliyor.

Diğer çekim yerlerine kıyasla söz konusu nokta, sosyal medyada “çok daha ‘Japon’ hissettirdiği” algısı oluşturduğu için daha popüler hale geldi.

Lawson mağazasının karşı kaldırımında “aşırı kalabalıklaşan” turistler, trafik işaretleri ve güvenlik görevlilerinin uyarılarına rağmen yerel halk nezdinde şikayetlere yol açıyor.

Araçlarını, fotoğraf çekim noktasına yasa dışı park eden turistler, “daha iyi görüntü yakalayabilme” amacıyla caddede konuşlu binaların çatılarına tırmanıyor.

JAPONYA’NIN ULUSAL SİMGESİ

Yamanaşi Eyalet Valiliği yetkilisi, açıklamasında “Aşırı turizm ve bunun sonucu çöpler ve dikkatsiz yürüyüşçüler, Fuji Dağı’nın karşı karşıya olduğu en büyük sorun” dedi.

“UNESCO Dünya Mirası listesinde” bulunan 3 bin 776 metrelik Fuji Dağı, ülkenin ulusal simgelerinden biri.

Başkent Tokyo’dan Fuji Dağı’na en kolay ulaşım noktalarından kabul edilen Yoşida Patikası, başlangıç düzeyinde tırmanışçılar için popüler kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir